VRH B 25.09.2017

Otec: Ch. KUBKO Dru-Wyd

Matka: Ch. Danibull ASILLYA SILVERTINA

 

rodokmeň B vrhu - tu

Fotogaléria tohto vrhu sa nachádza na mojom facebook profile - tu.

 

VRH "B" sa narodil 25.09.2017 - bolo v ňom 11 šteniat (3 psi a 8 sučiek):

 

♀ BLANCHE Danibull (exp. Francúzsko)

     Chovná suka, Šampión Francúzska, TAN - víťaz, Saint-Hubert - víťaz skupiny,

    10x CAC(CACS), 9x BOB, 5x CACIB, 1x res. CACIB,

     Veľká cena národných plemien Bratislava - víťaz

♀ BE HAPPY Danibull (Slovensko)

♀ BUFFY Danibull (exp. Holandsko)

♀ BROWNIE Danibull (ostáva v našej ch.s.)

     Chovná suka, Šampión SR, Všestranná súka (VSS-LSS-JSS-SVS-FSS-VP - I.c.),

     TOP STAVAČ 2018 a 2019

♀ BUBBLE Danibull (Slovensko)

♀ BERETTA Danibull (exp. Česká republika)

      Chovná suka, LSS, JSS, VP - I.c., CAC, Víťaz špeciálnej klubovej výstavy

♀ BIANCA Danibull (Slovensko)

 SVS - I.c., výborná

♀ BANSHEE Danibull (exp. Austrália - Tasmánia)

     chovná suka, VN1, CC, 2x BOB

♂ BARON Danibull (Slovensko)

♂ BEST OF Danibull (Slovensko)

♂ BENTLEY Danibull (Slovensko)

 


Vrh "B" je už F3 generáciou slovenského hrubosrstého stavača.


Obaja rodičia sú mimoriadne úspešní na výstavách a skúškach, kvalitný exteriér aj výkon. Rodičia sú aktívne používaní ako poľovné psy. Jedná o veľmi zaujímavé genetické spojenie slovenského hrubosrstého stavača. Rodičia šteniat sú navzájom nepríbuzní. Matka šteniat (Ch. Danibull ASILLYA SILVERTINA)  je jedným z najúspešnejších predstaviteľov v histórii tohto plemena. Rodokmeň týchto šteniat nášho plemena stavočov je plný najkvalitnejších zástupcov plemena, množstva svetových a európskych víťazov, všestranných psov... . Od šteniat sa preto očakáva veľmi perspektívny exteriér a skvelé pracovné vlohy. Šteniatka sú určené prioritne na poľovníctvo, výstavy a chov.


Odber šteniat bol od druhej polovice novembra 2017. V tom čase sú šteniatka z našej ch.s. čipované, 3x odčervené a zaočkované. Odber vrátane preukazu o pôvode a očkovacieho preukazu/pet passu. Šteniatka počas prikrmovania, po odstave, vrátane suky počas gravidity a kojenia, kŕmime špičkovým krmivom. Chovateľský servis (poradenstvo) je pre nás samozrejmosťou a poskytneme ho majiteľom šteniat po celý život bezplatne. Oceníme dlhodobý kontakt s budúcim majiteľom.

Pracovisko Katedry genetiky a plemenárskej biológie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa zaoberá testovaním "Genetických predpokladov alopécie u Slovenského hrubosrstého stavača". Jedná sa o dlhodobý výskum, v súčasnosti však preverujú najvyššie množstvo SNP v Európe na jedinca. Metodiky sú odskúšané na viacerých plemenách. Na základe toho je možné genetické predpoklady na alopéciu (folikulárna dysplázia – lysivosť) potvrdiť alebo vylúčiť. Zámerom je ale identifikovať ďalšie príčiny vzniku alopécie, ktorá môže byť práve sekundárnym prejavom metabolicky podmienených ochorení s dedičným základom. Tu je ale potrebná úzka spolupráca s chovateľom resp. veterinárnym lekárom. Testovanie môže do budúcna priniesť riešenie pre zatiaľ najväčší genetický problém slovenského hrubosrstého stavača - ochorenie s názvom lysivosť. Na základe toho sme sa rozhodli všetky šteniatka "B" vrhu zapojiť do tohto testovania. Rodičia vrhu (Kubko aj Chilly, dokonca aj jedince z ďalšej generácie dozadu) boli už testovaný v minulosti, náš vrh sa tak stane jedinečný a dúfam, že naštartuje tento trend testovania do budúcna. Verím, že získané informácie budú veľkým prínosom v budúcnosti tohto plemena.

 

Vrh B Slovenského hrubosrstý stavač

Vrh B počas odchovu

B - všetkých 11 šteniat slovenského hrubosrstého stavača

FCI logo SKJ logo SPZ logo SPK logo