Čo je dobré vedieť a načo by sme nemali zabudnúť
Aké sú naše povinnosti
Venčenie psa
Aj pre psa je veľmi dôležité správne kŕmenie so všetkými potrebnými zložkami. Výber krmiva je potrebné prispôsobiť najmä veku, aktivite životného štýlu, či plemena. Rovnako je dôležité následne podľa týchto parametrov upraviť aj kŕmnu dávku.
Doplnky stravy: radíme sem rôzne „pamlsky“, sušené mäsá, vitamínové doplnky. Niektoré pomáhajú napríklad pri čistení zubov, niektoré spestrujú stravu a niektoré napomáhajú správnemu vývinu, či zlepšeniu imunitného systému. Zaujímavým doplnkom môžu byť aj napríklad surové kosti, ovocie, či doma pripravené odmeny.
Alergie a diéty: Myslíte na to, že aj u psov sa môžu vyskytnúť potravinové alergie alebo zdravotné problémy, vyžadujúce špeciálne zloženie stravy. Na trhu je dostatok krmív aj pre tieto potreby alebo je možné takéhoto psa kŕmiť surovou stravou.
Čo do psieho jedálnička nepatrí:
Tento zoznam obsahuje popis len najbežnejších potravín, nie je však úplne kompletný a preto ak ste na pochybách, konzultujte to so svojim veterinárom. Podávaním správnej stravy môžeme výrazne predĺžiť život nášho psa, alebo ho aspoň ušetriť zbytočných zdravotných komplikácií, vyplývajúcich z podávania nevhodných pokrmov alebo maškŕt.
V prípade, ak sa nám stav nášho psa nepozdáva, je vhodné skontrolovať jeho fyziologické údaje (teplotu, pulz, dych). Musíme mať na pamäti, že niektoré parametre sa môžu zmeniť vplyvom prostredia, napríklad stresom, či vysokou teplotou okolia.
Ochorenia sa prejavujú buď jasne viditeľnými, nápadnými tzv. akútnymi príznakmi alebo nevýrazne, možno aj nepravidelne a môžu dlhodobo pretrvávať, tzn. chronicky. Niektoré príznaky môžu byť aj skryté, tzn. latentné.
Akútne príznaky
Chronické príznaky
Lekárnička
Zodpovedný majiteľ by mal v domácnosti držať aj základne zdravotnícke potreby, pre rýchle ošetrenie svojho psa, rovnako ako člena rodiny. Len niektoré lieky sú vhodné aj pre ľudí, aj pre zvieratá. Niektoré voľno predpisové lieky môžu dokonca psovi privodiť až smrť.
Čo by takáto lekárnička mala obsahovať:
K dispozícií sú už aj hotové lekárničky pre psov, resp. jej zloženie a výber obsahu konzultujte s veterinárnym lekárom.
Očkovanie
Mimoriadne nebezpečné sú infekčné ochorenia, ktoré často spôsobujú vážne problémy a niektoré z nich končia často fatálne. Najväčšie riziko nákazy predstavujú pre psov verejné priestranstvá, podujatia s vysokou koncentráciou ďalších zvierat a pod., nakaziť sa avšak môžu aj napríklad prostredníctvom hmyzu, či hlodavcami.
Je dôležité vedieť, že tieto ochorenia sú nebezpečné a najefektívnejší spôsob, ako proti nim bojovať, je vakcinovať.
Medzi najzávažnejšie patria tieto ochorenia:
Kedy a čo očkovať?
Veterinár sa s ohľadom na používanie jednotlivých typov vakcín riadi individuálnou schémou, ktorá sa môže mierne líšiť, vo všeobecnosti však platí:
Niektoré vakcinačné schémy druhé preočkovanie vypúšťajú a na tretíkrát sa očkuje už len besnota. Očkujú sa iba klinicky zdraví psi a sučky, ktoré práve nehárajú. Dôležité je prekonzultovať vhodnosť konkrétneho očkovania v prípade gravidity suky (naopak typická revakcinácia suky počas gravidity je vakcinácia na herpesvírus). Na vedomú zmenu zdravotného stavu vždy upozornite veterinárneho lekára ešte pred očkovaním.
Striedanie výrobcov vakcín nie je potrebné a považuje sa dokonca za nežiadúce. Dôležité je aj správne naplánovanie očkovania s odčervením psa.
Očkovanie môže mať aj vedľajšie účinky, nezľaknite sa.
V mieste vpichu vakcíny sa často môžete stretnúť s hrčkou či opuchom. Opuch zvyčajne nebýva bolestivý a po pár dňoch sa stráca aj bez ďalšieho ošetrenia.
Niektoré psy bývajú po očkovaní 1 – 2 dni unavené, mierne apatické a môže dôjsť aj k zníženiu apetítu, nemali by sme ich preto presiľovať.
Je možné sa stretnúť aj s vážnejšími alergickými reakciami, ktoré sa objavujú zvyčajne do pár minút až hodín po očkovaní. Napríklad opuch na hlave, v okolí očí, alebo aj celotelové svrbenie. Zriedkavo sa môže vyskytnúť hnačka a zvracanie.
Vnútorné parazity
Psa môžu ohroziť tiež aj vnútorné parazity. Škrkavky, pásomnice, giardie, kokcídie a iné vnútorné parazity môžu psom spôsobovať obrovské problémy, postihujú vnútorné orgány psa, najčastejšie tenké a hrubé črevo, no napádajú aj iné orgány ako srdce, pľúca, obličky alebo pečeň. Spôsobujú tráviace ťažkosti, hnačky, zvracanie, nechutenstvo, anémiu, chudnutie, alergiu ale aj zápal pľúc. Správnym a pravidelným odčervovaním chránime nielen svojho psa, ale aj predchádzame prípadnému nakazeniu človeka.
Odčervenie
Odčervenie je preventívny zákrok proti vnútorným parazitom.
Šteniatka sa zvyčajne prvýkrát odčervujú vo veku 2 týždňov (spolu s matkou), následne sa u šteniat odčervenie opakuje každé 2 týždne až do dovŕšenia veku 8 týždňov. Následne sa odporúča šteňa odčervovať raz mesačne do veku pol roka. Potom je odporúčané dodržiavať interval raz za 3 mesiace a prípadne odčervenie vždy po 14tich dňoch zopakovať.
Suka počas reprodukcie by mala byť odčervená v období pred krytím a potom až spolu so šteňatami. Počas gravidity neodčervujeme.
Na trhu sú aj kombinované výrobky proti vonkajším a vnútorným parazitom.
Vonkajšie parazity
Blchy, kliešte, vši, svrab, demodex a ďalšie vonkajšie parazity, ako aj hmyz, môžu psovi spôsobovať vážne zdravotné problémy a niektoré z nich sú prenášačmi životu ohrozujúcich ochorení. Väčšina cicia krv, iné sa živia kožným mazom alebo tkanivovým mokom. Psom spôsobujú neznesiteľné svrbenie, ktoré vo väčšine prípadov vedie k ekzémom, zápalom kože, alergiám, zhoršeniu stavu kože a srsti a nechutenstvu. Niektoré parazity a ochorenia nimi spôsobené môžu byť prenosné na človeka, preto je potrebné všímať si svojho psa dôkladne.
Môžeme proti ním bojovať antiparazitárnymi prípravkami, či už vo forme roztoku, šampónov, spreju, obojku alebo v tabletovej forme.
Ak už je pes napadnutý parazitmi, je možné sa ich zbaviť vybranými prípravkami, zväčša na báze spreja, či šampónov.
Antiparazitiká sa líšia hlavne v dobe účinnosti a rozsahu, na ktoré parazity pôsobia.
Dôležité je aplikovanie správnej dávky s ohľadom na vek, váhu a iné špecifiká zvieraťa (alergia, gravidita, kojenie a podobne).
Kliešť vylučuje do rany sliny obsahujúce látky proti zrážaniu krvi, ako aj látky ktoré znecitlivia miesto vpichu. A práve sliny kliešťa môžu obsahovať pôvodcu nákazy. Preto je dôležité, aby bol kliešť vybraný čo najskôr a bez dráždenia počas vyťahovania.
Kliešte prenášajú niektoré mimoriadne vážne ochorenia, ako je napríklad lýmska borelióza, babezióza, či kliešťová vírusová encefalitída.
Dospelé blchy cicajú krv psa niekoľkokrát denne a môžu byť veľmi nebezpečné. Častá býva alergická reakcia. Blchy prenášajú larvy pásomnice psej a škrkavky.
Pri masívnom premnožení môžu spôsobiť anémiu a výrazne podráždenie zvieraťa. Ak je pes napadnutý blchami, je dôležité ošetriť aj miesto, kde sa pes najčastejšie zdržiava (pelech, búda).
Čipovanie
Čipovanie znamená zavedenie transpondéru (drobného telieska veľkosti asi 0,5 cm, ktoré obsahuje jedinečný kód) do podkožia, zvyčajne na ľavej strane krku psa. Čip sa zavádza pomocou aplikátora podobného injekčnej ihle. Čip ostáva pod kožou počas celého života psa. Číslo je následne zobrazované priložením čítačky do vzdialenosti asi 10 cm od čipu psa.
Zavedenie mikročipu nie je bolestivý zákrok, môžeme ho porovnať s očkovaním.
Po zavedení čipu je potrebné psa zaregistrovať v Centrálnom registri spoločenských zvierat prostredníctvom veterinárneho lekára.
Čipovanie psov je na Slovensku povinné!
Pas spoločenského zvieraťa
Pas spoločenského zvieraťa je povinným dokladom Vášho psa pred vycestovaním do zahraničia. Musia v ňom byť uvedené a veterinárnym lekárom potvrdené, požadované vakcinácie a ošetrenia proti parazitom. V pase sa uvádzajú aj ďalšie údaje o psovi a jeho majiteľovi. V prípade vycestovania do niektorých krajín je potrebné aj potvrdenie o klinickom vyšetrení zvieraťa a iné požiadavky krajiny, do ktorej plánujete vycestovať, alebo cez ktorú budete prechádzať.
Pas Vám na počkanie vystaví poverený veterinárny lekár. Pas v tomto prípade nahrádza štandardne používaný očkovací preukaz.
Pazúry psa
Pazúr psa je potrebné občas ošetriť skrátením, najmä u psov z nižšou frekvenciou pohybu, či pohybujúcich sa po mäkšom teréne. Treba dbať na to, aby neboli príliš dlhé, inak sa môžu zlomiť.
Pri skracovaní dbajte na to, aby ste nepoškodili jadro (červeno-ružovo sfarbená cievka v strede pazúra). Poškodenie cievky spôsobuje krvácanie, bolestivosť a nepríjemnú skúsenosť pre Vášho psa.
Pre skracovanie pazúrov požívajte špeciálne upravené nožnice na tento účel.
Prehriatie
Najčastejším prípadom prehriatia psa je ponechanie psa v uzavretom aute, alebo dlhý pobyt na slnku, najmä v centre mesta. Keď je vozidlo vystavené priamemu slnku, teplota v ňom dosahuje až 70 °C. K prehriatiu psa môže dôjsť rýchlo a ľahko. Najdôležitejšia prevencia je však na samotnom majiteľovi psa, aby včas rozpoznal príznaky prehriatia a nevystavoval psa nepriaznivému vplyvu prostredia. K rýchlemu prehriatiu alebo úpalu môže dôjsť aj počas kúpania v letných mesiacoch, po kúpaní nenechávajte svojho psa vystaveného priamemu pôsobeniu slnka počas vysokých teplôt.
Pre psy, ktoré sú celý deň vonku, musíme zabezpečiť dostatok úkrytu pred vplyvom počasia, v tomto prípade dostatok tieňa a to aj mimo búdu. Búda sa môže vplyvom slnka nahriať a môže v nej byť podobne horúco, ako v aute, to platí aj pre uzavreté konštrukcie kotercov s plecovou strechou. Majme na pamäti, že tieň sa pohybuje v závislosti od rotácie zemegule.
Prehriatie nastáva v prípade, že prísun tepla prevyšuje schopnosť tela teplo odvádzať. Následne vznikajú v organizme reakcie, ktoré vedú k dehydratácii a zahusťovaniu krvi a následne až k rozkladu telesných buniek. Nasleduje záťaž na srdce a poruchy zrážania krvi. Ako prvé sú postihované bunky pečene a mozgu. Následne môže dôjsť k zlyhaniu životne dôležitých orgánov a smrti.
Príznaky prehriatia
Prvá pomoc pri prehriatí
Po podaní prvej pomoci urýchlene kontaktujte veterinárneho lekára.
Majiteľ psa je zodpovedný za všetko, čo jeho pes spôsobí. Preto je veľmi dôležité zvládať jeho výchovu už od šteňacieho veku a absolvovať aspoň výcvik základnej poslušnosti.
Pre lepšie spolužitie so psom by mal pes dôsledne poslúchať na privolanie, ovládať povel na prerušenie nežiadúcej činnosti „fuj/nesmieš“, sadnúť, ľahnúť, chodiť pri nohe a ostať na mieste na požadovaný čas.
Mimoriadne dôležitá je socializácia, už šteňa by sa malo oboznámiť so všetkým čo ho počas života môže stretnúť. Mimoriadne dôležitý je aj kontakt s inými psami, ľuďmi či okolitým prostredím. Rovnako je vhodné šteňa privyknúť na vozenie autom, pobyt v prepravnom boxe, či prípadnú cestu hromadnou dopravou v prípade jej využívania.
So psom od šteňacieho veku manipulujte, naučte ho trpezlivosti pri prehliadke, prehmatávaní, ošetrovaní očí, kontrole ústnej dutiny. Ak si na tieto úkony zvykne v útlom veku, „vráti sa Vám to“ v budúcnosti, kedy bude možno potrebné psa ošetriť.
Dôležité je naučiť sa psa ovládať a správne ho odmeňovať, ale aj trestať.
Hygiena
Ak svojho psa držíte vo vnútri, učte ho vykonávať potrebu od prvého momentu. Pravidelne ho venčite a za každé správne vykonanie potreby vonku ho chváľte. Šteňa sa rýchlo naučí, kde je miesto vykonávania potreby. Môže to trvať pár dni, ale pri dostatočnej trpezlivosti a pravidelnom venčení to pôjde ľahko. Neočakávajte od 8. týždňového šteniatka, že vydrží bez potreby hneď polovicu dňa. Snažte sa odhadnúť okamžiky, kedy šteňa vyhľadáva miesto na vykonanie potreby a ihneď ho vezmite von.
Prečo pes žerie trávu
Určite ste si všimli alebo si možno ešte len všimnete, že sa Váš pes „pasie“. Robí to takmer každý pes, nie je to nič výnimočné a nie je potrebné sa tým špeciálne zaoberať.
Dôvodov môže byť niekoľko:
Pes sa potrebuje vyvracať
Množstvo psov žerie trávu práve z dôvodu potreby vyvracania, chvíľu po jej konzumácií je preto pravdepodobné, že k tomuto javu dôjde. Nie je potrebné sa vystrašiť, pes to robí inštinktívne a zámerne. Pes tento postup využíva zväčša po konzumácií ťažšieho jedla alebo po prekŕmení. Vďaka tráve sa mu naviaže obsah žalúdka, čím dôjde k vyvolaniu dáviaceho reflexu a pes obsah žalúdka ľahšie vyvráti. V prípade častého opakovanie zvážte zmenu stravy alebo tento jav konzultujte s veterinárnym lekárom.
Nedostatok živín
Častým dôvodom požierania trávy je nedostatok živín v strave. Dbajte na kvalitnú plnohodnotnú výživu a dostatočné kŕmenie. Ak Váš pes konzumuje trávu v enormnom množstve a často, zvážte zmenu stravy.
Chutí mu
Ak je možné vylúčiť prvý a druhý dôvod, nemusí to znamenať nič vážnejšie. Pravdepodobne ju konzumuje inštinktívne alebo mu dokonca chutí.
Mýty a nepravdy
„Preukaz o pôvode (rodokmeň) dostáva iba niekoľko šteniat z vrhu.“
Všetky šteniatka, ktoré sa narodili v chovateľskej stanici zo spojenia rodičov s preukazom o pôvode a so splnenými podmienkami, dostávajú preukaz o pôvode.
Mám čistokrvného psa, ale nemá rodokmeň.
Čistokrvnosť psa je možné preukázať len preukazom o pôvode aj napriek tomu, ak preukazuje črty niektorého z plemien. Preukaz o pôvode sa vydáva chovateľom na šteniatka, ktorých rodičia preukázali známky a vlastnosti dané štandardnom pre jednotlivé plemena a boli uznané ako chovné, tzn. ich potomkovia dostanú preukaz o pôvode.
So psom s preukazom o pôvode musím chodiť na výstavy.
Účasť na výstavách je dobrovoľná. Slúži na zhodnotenie exteriéru daného jedinca v prípade záujmu využitia tohto jedinca v ďalšom čistokrvnom chove. Preukaz o pôvode je určitou zárukou vlastností (pracovných aj zdravotných) a exteriérových znakov čistokrvného plemena.
„Papiere od psa“ (rozumej preukaz o pôvode/rodokmeň) nahrádza aj očkovací preukaz, či pet pass.
Očkovací preukaz slúži na zaznamenávania vakcinácie a niektorých iných veterinárnych úkonov. „Pet Pass“ (pas spoločenského zvieraťa) slúži ako doklad pre cestovanie so psom do zahraničia, môže ho nahradiť očkovací preukaz.
Psy s preukazom o pôvode sú prešľachtené. Preto majú oveľa viac chorôb ako psy bez preukazu o pôvode.
Prísnymi chovateľskými podmienkami pre chov čistokrvných psov sa chovatelia snažia dosiahnuť zdravý chov a minimalizovať riziko dedičných ochorení. Mnoho plemien pred využitím v chove musí preukázať rôzne certifikáty a veterinárne ošetrenia na vybrané druhy ochorení.
Každý pes musí mať aspoň raz za život potomstvo.
Ak pes nebude mať potomstvo, nijako to nemusí ovplyvniť jeho zdravotný stav. Nie je pravda ani to, že pes je pokojnejší, keď sa používa na krytie. Predísť zdravotným problémom je však možné kastráciou. Konzultujte túto možnosť so svojím veterinárnym lekárom včas.
Rozhovor so mnou v Poľovníctve a Rybárstve 02/2019 "Nielen o výcviku stavačov"
Asi prvý krát v histórii plemena slovenský hrubosrstý stavač štartovalo na Všestránných skúškach stavačov naraz 5 jedincov tohto nášho národného plemena. Nechýbali sme pri tom a na týchto skúškach som štartoval spolu s našou Chilly - Ch. Danibull ASILLYA SILVERTINA :)
Memoriál Klaudiusa Lukáča sa konal 11. a 12.08.2018 v oblasti Košice - okolie.
Zostavu 5 SHS tvorili: Ing. Daniel Hrežík a Danibull ASILLYA SILVERTINA, MVDr. Radomír Kriek a Naša Dru-Wyd, MVDr. Stanka Krieková a ONDAVA z Milhostovských polí, Róbert Szabo a ORINA Maholánsky les a Marek Szabo a MACO Maholánsky les.
Nakoľko sa BANSHEE Danibull stala prvým slovenským hrubosrstým stavačom v Austrálii, je o ňu mediálny záujem a píše o tom veľké množstvo Austrálských kynologických časopisov.
Článok o účasti dvoch slovenských hrubosrstých stavačov na súťaží v Čechách - Havličkobrodsky pohár 2018
Článok a rozhovor so mnou o slovenskom hrubosrstom stavačovi a porovnaní s inými plemenami stavačov.
Tituálna strana Klubu chovatelu hrubosrstych a madarskych oharu v ČR aj s našou Chilly
Článok o svetovom víťazovi z Nemecka - Ch. Danibull ALECTO, trošku aj o mne, mojom chova národného plemena stavačov a chovateĺskej stanici Danibull, o majiteľke Alecta a slovenských hrubosrstých stavačov.
Októbrové číslo časopisu "NAŠE POĽOVNÍCTVO 10/2016" prináša krátky článok o chove Slovenského hrubosrstého stavača s názvom "DO KOČA AJ DO VOZA". Majiteľ chovateľskej stanice "Danibull" Ing. DANIEL HREŽÍK predstavuje prednosti slovenského hrubosrstého stavača...
Napísalí o nás rozhovor v Spravodaji Klubu chovateľov slovenských hrubosrstých stavačov.
Lara sa stala távrou plagátu DuoCACIB Bratislava závodisko
Tina sa ocitla ako predstaviteľka plemena slovenský hrubosrstých stavač na web stránke naších národných plemien a zároveň na mnohých bannerov a propagačných materiálov SKJ prezentovaných na výstavách a inde.
Článok o našom chove slovenského hrubosrstého stavača v časopise Naše poľovníctvo.